Ez az a kérdés, amire, ha röviden akarunk válaszolni, csak annyit mondhatunk: nagyon is! Ha meg akarjuk indokolni a válaszunkat, akár egy könyvet is megtölthetnénk, annyi oka van annak, miért szükséges a szabálytalan fogazat korrigálása!
Tudta például, hogy a rendezetlen fogazat sokkal nehezebben tisztítható? A torlódott fogak körül könnyebben halmozódik fel a lepedék, jelenik meg a fogkő, ami a rossz lehelet, a fogszuvasodás és fogínybetegségek, végső soron a fogvesztés melegágya. Hát azt, hogy a kiálló fogak sokkal könnyebben sérülnek, törnek le? És gondolta volna, hogy amikor a fogak nem állnak megfelelően egymáshoz képest, az az egyes fogak túlterhelődését, fájdalmas állkapocsízületi problémák megjelenését eredményezi? A fellépő rágási zavar kihat az emésztőrendszeri és az általános tápláltsági, ezáltal a teljes egészségi állapotra. A rossz harapási forma kényszerhelyzetben tartja az alsó állcsontot, lassú, alattomos láncreakciót indítva be ezzel, aminek a vége folyamatosan befeszülő állkapocsízület és nyakizmok, krónikus fejfájás, légzési, nyelési, sőt beszéd- és hangképzési zavarok okozói is lehetnek.
A fogszabályozás segítségével szerencsére ma már orvosolhatjuk a legtöbb elváltozást: a kóros harapási eltéréseket (pl. nyitott, kereszt- vagy mélyharapás), az esztétikai problémákat (pl. torlódás, rések a fogak között, elfordult vagy hiányzó fogak), illetve egyéb funkcionális deficiteket (fogcsikorgatás, állkapocs ízületi fájdalmak, nyelvlökéses nyelés, stb.) is.