Ha kevés a csont az implantátumbeültetéshez: Csontpótlás I. – A laterális-vertikális augmentáció

Címkék: , , ,

Csontpótlást akkor kell végezni, amikor bizonyos okok miatt oly mértékű csonthiány alakul ki az állkapocsban, hogy a rendelkezésre álló csontállomány szélességében és/vagy magasságában már nem elegendő a művi foggyökérként szolgáló implantátumcsavar befogadásához; esetleg túl porózus, gyenge az implantátum megtartásához.

Az implantációhoz szükséges megfelelő mennyiségű és minőségű csont kialakításához különböző eredetű anyagok és többféle műtéti technika is rendelkezésünkre áll. Hogy adott esetben mire esik a választásunk csontpótló anyag és eljárás tekintetében, többek között attól függ, hogy helyileg hol, illetve milyen mértékben van szükség a csont újraépítésére.

Laterális-vertikális augmentáció: szélesség- és magasságnövelés

Az egyik legsokrétűbb technika a laterális-vertikális augmentáció*, amellyel az állkapocs – jellemzően az alsó állkapocs – szélességét és/vagy magasságát emeljük meg.

*laterális = oldalirányú szélesítés; vertikális = magasságnövelés

Mikor lehet szükség laterális-vertikális augmentációs eljárásra

  • Régóta fennálló foghiány esetén, amikor az elvesztett fog helyén a megfelelő igénybevétel, stimuláció hiánya miatt az állkapocscsont sorvadni, fogyni kezd.
  • Ha a páciens éveken át hagyományos, tehát kivehető protézist viselt, ami szintén nem ad a csontnak kellő terhelést, stimulációt.
  • Krónikussá vált fogágybetegségkor, amikor az állandósult bakteriális eredetű gyulladás pusztítja a fogak tartószerkezetét, így a csontot is.
  • Korábbi „radikális”, nem megfelelően elvégzett foghúzás esetén, aminek következményeként oly mértékben traumatizálódott, sérült a csontszövet, hogy végül sorvadásnak indul a csont.

Mikor történik a csontpótlás

A csontpótlást minden esetben az implantációt megelőzően végezzük, hiszen ez a lépés, a megfelelő csontmennyiség és -minőség kialakítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az implantátumbeültetést végrehajtsuk, és az eredményes is legyen.
Kisebb mértékű csonthiány esetén egyetlen műtét keretében végezhető a csont újraépítése és az implantáció. Ha a csonthiány jelentős, előzetes csontpótló műtétre van szükség nagyobb mennyiségű csontpótló anyaggal, akár teljes csontblokkal, amit több hónapos gyógyulási időszak követ.

A csontpótló anyag

A bejuttatott csontpótló anyag eredetét tekintve lehet

  • szintetikus
  • organikus (állati eredetű vagy saját csontból nyert)
  • ezek elegye (ez a leggyakoribb)
  • csontpótló anyag PRF-fel (saját vérből nyert plazmakoncentrátum) keverve: sticky bone”

Az eljárás lépésről lépésre

1. Személyes konzultáció
Az alapos állapotfelmérés során 3D CT-felvételt készítünk; ennek alapján tervezzük meg a műtétet.

2. Előkészítés
Amennyiben szükséges, a műtétet megelőzi egy dentálhigiéniai kezelés*. A lepedék és a fogkő eltávolítása azért szükséges, hogy a kórokozó baktériumok számát minimálisra csökkentsük a szájban; ezáltal elkerüljük a felesleges kockázatokat.

*Rendelőnkben elérhető a dentálhigiénés beavatkozások terén új dimenziókat nyitó biofilm szájhigiénés terápia, amellyel a legcélzottabban, a leghatékonyabban és a legkíméletesebben távolítjuk el nemcsak a fogkövet, de a baktériumokból álló biofilm réteget is, amiből később a kemény fogkő kialakul.

Bizonyos alapbetegségek esetén a premedikáció részeként előzetes antibiotikum-kúrát írunk elő.

3. A csontpótló eljárás

Általában a csontpótlás saját csont és szintetikus csontpótló anyag elegyével történik: az optimális arány 50-50%-, de ez függ a csontkínálattól.
Fontos a saját csont jelenléte a csontpótló anyagban, mivel, főként kiterjedtebb csonthiány esetén, a csontpótló anyagok önmagukban nem képesek beépülni, a szervezet részévé válni.
Az eljáráshoz szükséges sajátcsont-mennyiséget ideálisan a csontpótlás műtéti területének környékéről, lehetőség szerint azonos feltárásból nyerjük; onnan, ahol nem jelent gondot a kinyert mennyiség hiánya (ez általában a bölcsességfog mögötti rész).
A csontpótló elegyet speciális eszközökkel a megfelelő, a csontpótló anyag befogadására kialakított helyre juttatjuk. A laterális-vertikális augmentáció során a sebzárás egy titánnal megerősített membránnal, illetve saját vérből nyert PRF membránnal történik.

PRF sajátvér-terápia
PRF vérplazma

A műtét időtartama esetenként változik: leginkább attól függ, mekkora terület érintett, illetve mennyi saját csontra van szükség a csontpótló anyagba – a csontforgács kinyerése aprólékos munka. Általánosságban a beavatkozás 1-1,5 órát vesz igénybe.
Az eljárást helyi érzéstelenítésben* végezzük, amivel tökéletesen elzsibbaszthatjuk a kezelt területet; vagyis garantált a fájdalommentes szájsebészeti beavatkozás.

* Rendelőnkben igény esetén lehetőség van altatásban végzett beavatkozásra is.

4. Műtét utáni teendők

Az eljárás utáni húzódás, fájdalom gyógyszerrel kezelhető mértékű. A szájsebészeti műtétek, így a csontpótlás után is jelentkező duzzanat mértéke függ az egyéni sajátosságoktól, a csontpótlás mértékétől.
A csontpótló beavatkozás utáni teendőkről (műtéti terület hűtése, fájdalomcsillapító gyógyszer szedése, antibiotikum-kúra az esetleges fertőzések elkerülése érdekében, otthoni szájhigiénia, étkezési megszorítások, aktivitás) részletesen tájékoztatjuk a pácienst. Az előírások betartása elengedhetetlen a sikeres, komplikációmentes gyógyuláshoz.

5. Gyógyulási idő, rendszeres kontroll

A gyógyulás minimum hat hónap: ez idő alatt a beültetett csontpótló anyag a természetes csonttal eggyé válik, azzal egyenértékű szilárdságú lesz, és benne az implantátumcsavar biztonságosan rögzülhet.

Dr. Farkas Dávid kontroll

Fontos! Az ilyen típusú csontpótló eljárás esetén a sebszétnyílás veszélye miatt viszonylag gyakori kontrollra van szükség: a beavatkozást követő 3., majd a 7. napon, ezt követően pedig – panaszmentesség esetén – kéthavonta várjuk vissza a pácienst ellenőrzésre. A kontrollok során nem kell röntgenfelvételt készítenünk: az, ami fontos – vagyis, hogy a sebszélek összefekszenek, nincs gyulladás –, szabad szemmel is felmérhető. Amennyiben gyulladás alakul ki, minél előbb észleljük, annál könnyebb kezelni.

6. Implantáció

Amikor a gyógyulás megtörtént és a csontpótló anyag a szervezet részévé vált, beültetjük az implantátumokat.

7. A végleges pótlás

A beültetett csavarokra újabb 4-6 hónap gyógyulási idő után kerül rá a végleges pótlás.
Tehát csontpótlás esetén akár 10-12 hónapot is igénybe vehet a teljes rehabilitáció. De ha azt nézzük, hogy gyakran hosszú évek, esetleg évtizedek óta fennálló foghiányról van szó, összességében nem beláthatatlan ez az időszak; arról nem is szólva, hogy a végén egy teljes értékű, kompromisszumoktól mentes rögzített megoldást kapunk, ami jó eséllyel egy életre szól.

8. Az elért eredmény megtartása

Az implantátum akár egy életen át, a ráhelyezett fogmű (korona, híd) anyagától függően legalább 10-15 éven át kitart. Ehhez az szükséges, hogy: a) a páciens megjelenjen az előírt kontrollvizsgálatokon, b) a fogkő kialakulásának megakadályozása céljából évente/félévente részt vegyen egy dentálhigiénés kezelésen, amelynek leghatékonyabb, egyben leggyengédebb technikája a rendelőnkben elérhető EMS biofilm szájhigiénés terápia, c) a megmaradt fogak romlásának, a fogágybetegségek kialakulásának megelőzése érdekében megfelelő módon ápolja, gondozza fogsorát, ínyét.

Kontraindikációk

Az eljárás kontraindikációi gyakorlatilag megegyeznek az implantátumbeültetés ellenjavallataival: 

  • immunhiányos megbetegedés
  • immunszupressziv kezelések miatti immunhiányos állapot
  • tumoros megbetegedés
  • fej-nyak régiót érintő sugárkezelés
  • nem megfelelően kontrollált cukorbetegség
  • a csontritkulás megelőzésére és kezelésére, illetve daganatterápia során egyaránt alkalmazott biszfoszfonát típusú gyógyszerek szedése
  • várandósság
  • a nagyon erős dohányzás

Megéri akár csontpótlás árán a fogászati implantációt választani?

Természetes, hogy aki vállalkozik a csontpótló eljárásra, az azért teszi, mert végső soron egy hatékony, időtálló és biztonságos megoldást vár. És ezt meg is kapja, hiszen a fogászati implantációs kezelések sikerességi rátája 95% felett van; megfelelő otthoni szájápolás, rendszeres kontroll és félévente/évente elvégzett dentálhigiénés kezelés esetén az implantátumok akár egy életen át kitarthatnak.

Impantátum

Olvasnának még arról, miért előnyös az implantációs fogpótlás? Cikkünkben számos érvet találnak!