Szájsebészet
Magasan képzett, rutinos szakembereink a jövőt idéző technológiákat, a legmodernebb fájdalomcsillapító szereket alkalmazzák, így a szájsebészeti műtétek, akár a legösszetettebb beavatkozások is, kíméletesen, fájdalommentesen és kockázat nélkül elvégezhetők!
Korszerű szájsebészeti műtőnk jól felszerelt, a hozzá kapcsolódó pihenőszoba kényelmes; legyen szó foghúzásról, bölcsességfog-eltávolításról, gyökércsúcs rezekcióról, csontpótlásról vagy implantációról, a Madentában Ön minden esetben a legjobb helyen és a legjobb kezekben van!
Mely eljárások minősülnek szájsebészeti beavatkozásnak?
- Fogak, foggyökerek eltávolítása; ez lehet egyszerű foghúzás vagy sebészi feltárásban elvégzett fogeltávolítás
- Bölcsességfogak eltávolítása
- Gyökércsúcs rezekció
- Szájüregi, állcsonti ciszták eltávolítása
- Az állcsont fogeredetű gyulladásos elváltozásainak kezelése
- Ínyműtétek, ínyplasztika (parodontológiai műtétek)
- Csontpótló eljárás
- Implantáció, All-on-4
Fogeltávolítás, foghúzás
Fő törekvésünk a saját fog megmentése, ám van, hogy egy fog nem tökéletesen vagy már egyáltalán nem kezelhető. Ilyen esetben az eltávolítás mellett döntünk, hogy a későbbi kellemetlenségeket, fájdalmakat, akár komolyabb egészségügyi gondokat megelőzzük.
Mikor elkerülhetetlen a fog eltávolítása?
- Ha szuvasodás miatt oly mértékben károsodott a fog, hogy töméssel vagy egyéb protetikai módszerekkel – inlay, korona stb. – nem állítható helyre.
- Ha az ínyt, fogágyat érintő gyulladás átterjedt a fog rögzítő elemeire, aminek hatására az akár amúgy egészséges fogak oly mértékben kilazultak, hogy már nem képesek funkciójukat ellátni.
- Ha a páciens szájüregi állapota (szuvas fogak, gyulladás) kihat a teljes szervezetre, gócbetegségeket (ízületi gyulladások, hajhullás, szem- és bőrproblémák, nőgyógyászati gondok) generál.
- Ha a gyulladt fog gyökérkezelése nem érte el a kívánt eredményt vagy az eljárás valamilyen ok miatt eleve nem kivitelezhető.
- Ha a fogívben extra helyre van szükségünk a fogak szabályozásához. (A modern fogszabályzó metódusokkal általában elkerülhető a foghúzás.)
- Ha számfeletti fogak okoznak gondot a fogívben.
- Ha a fog trauma, külső behatás miatt nagymértékben sérült, menthetetlenné vált.
A foghúzás kivitelezése:
A foghúzás történhet a konzervatív módszerekkel („sima” foghúzás) vagy sebészeti feltárásban.
Hagyományos, „sima” foghúzás akkor lehetséges, ha:
- nincs gyulladás a fog körül
- a fog már mozog, kilazult, alig tartják a kötőszövetek és a csont
- a fog jól látható helyen van
Műtéti úton történik a húzás, amennyiben:
- a fog nagymértékben károsodott, csonka
- kiterjedt szuvasodás áll fenn
- a fog gyökérkezelt (a gyökérkezelt fog könnyen törik)
- a fog helyére implantátumot tervezünk (ilyenkor fontos a kötőszövetet és csontot kímélő technikák alkalmazása)
- a röntgen- vagy CT-felvételen anatómiai eltérést látunk (extrém módon görbült gyökér, az anatómiaitól eltérő elágazású gyökér, fokozott csontképződés stb.)
- a röntgenfelvétel alapján kampós gyökerű fogról van szó
- a fog beletörik az ínybe, vagy gyanítható, hogy fennáll ennek a veszélye
- a fog körül gyulladás van
- a fog az íny alatt helyezkedik el, nem bújt elő
Hogyan történik a beavatkozás?
Tervezés a jól kivitelezett beavatkozás érdekében
A látható korona a teljes fog egyharmada, a fog nagy része a fogmederben rögzül. Érthető hát, hogy a beavatkozást gondos tervezés előzi meg.
Milyen szempontokat figyelünk tervezéskor?
- Az érintett fog típusát (felső, alsó, front- vagy rágó-, vagy éppen bölcsességfog).
- A fogat rögzítő gyökerek számát.
- Az érintett fog helyzetét.
- A fog kilazulásának mértékét.
- A páciens csontozatát, egyéb anatómiai adottságait.
Előkészítés a szövődmények minimalizálása érdekében
Ideális esetben a műtét előtt megfelelő állapotba hozzuk a szájüreget. Hogy ez mit jelent?
- Kezeljük a gyulladt ínyt.
- Töméssel felszámoljuk a baktériumokban gazdag szuvasodásokat.
- Dentálhigiéniai beavatkozás keretében megszabadulunk a baktériumok melegágyának számító fogkőtől.
Foghúzás a szájüreg és a többi fog egészségének megóvása érdekében
- Panorámaröntgen-, esetleg CT-felvételt készítünk, hogy pontos képet kapjunk az adott fog helyzetéről, környezetéről.
- A foghúzást speciális eszközökkel, érzéstelenítést alkalmazva végezzük. A beavatkozás időtartama függ a fogak típusától, helyzetétől, illetve a csontozattól. A meglazult egy gyökerű fogakat pillanatok alatt ki lehet húzni, a többgyökerűek eltávolítása 20-30 percet, ritkán, főleg bölcsességfogak esetében egy órát is igénybe vehet.
- A húzás után tamponáljuk vagy varratokkal szűkítjük az érintett ínyfelületet, hogy a húzás helyén képződő véralvadékot védjük. A vérrög zárja el a sebet a szájüregtől, ezzel akadályozva kórokozók bejutását; a gyógyulás szempontjából kulcsfontosságú tehát.
- A varratokat 7-10 nap gyógyulási idő után eltávolítjuk el. Ha felszívódó varratot használunk, ez a lépés kimarad.
Fogpótlás a hiány hatására beinduló kóros hatások megakadályozására, az esztétikai deficitek orvoslására
- Műtét után esettől és technológiától függően 3-6 hónap gyógyulási időt engedünk, csak azután végezzük el a fogászati implantációt.
- Bizonyos esetekben – például az innovatív All-on-4 technológiával – akár a foghúzás utáni azonnali implantáció is kivitelezhető!
Tenni és nem tenni-lista – a gyors és szövődményektől mentes gyógyulás érdekében
A műtét után részletesen tájékoztatjuk arról, mire érdemes, sőt kell odafigyelnie!
Fontos:
- Ne egyen, amíg tart az érzéstelenítőszer zsibbasztó hatása, mert súlyosan ráharaphat a nyelvére, ajkára.
- A műtétet követően előfordulhat szivárgó vérzés. Ezt steril tamponra/gézlapra harapva csillapíthatja. Ha 24 órán túli is vérzést tapasztal vagy a vérzés erősödik, lépjen kapcsolatba rendelőnkkel.
- Ne piszkálja, szívogassa a véralvadékot.
- Az esetleges fájdalom fájdalomcsillapító tablettával mérsékelhető.
- Duzzanat kialakulása, az arc belilulása a műtét utáni normális reakció, hideg borogatással enyhíthető.
- A beavatkozás után pihenjen, kerülje a fizikai munkát, sportolást, és ne hajolgasson, mert esetleg beindul a vérzés és kilökődik a vérrög.
- A beavatkozás után legalább három napig ne fogyasszon alkoholt, kávét, tejes ételeket/italokat, forró, fűszeres, aprószemcsés ételeket, és ne gyújtson rá!
- Kiemelten fontos a műtéti terület és a teljes szájüreg megfelelő ápolása: a műtét helyét az első napon ne tisztítsa kefével és ne öblögessen, később pedig alapos, de óvatos tisztogatásra törekedjen.
Bölcsességfog-eltávolítás
Pusztán a bölcsességfogak megjelenésétől még senki nem lett bölccsé, nem is ezért olyan híres – vagy inkább hírhedt – a fiatal felnőttkorban előtörő fog.
Miért olyan problémásak a bölcsességfogak?
Sokszor csak részben törnek át az ínyen, így mellettük a szájüreg baktériumai bejutnak az íny alá, hogy aztán a környező lágyrészek akut vagy krónikus gyulladását okozzák. A gyulladás a szervezet távolabbi részeire is átterjedhet, gócbetegséget okozhat.
A bölcsességfogak a fogív leghátsó fogai, elérésük tisztításkor nehézkes, így hamar szuvasodhatnak. A szuvas fogak a fogíny és fogágy betegségeit okozzák, és ez a teljes szájüreg állapotára kihat.
A rendellenesen álló bölcsességfog az egész fogsort nyomhatja, torzíthatja, harapási rendellenességet eredményezhet.
A legjobb védekezés a megelőzés. A panorámaröntgenből egyértelműen látszik, vannak-e egy páciensnek bölcsességfogai, és ha vannak, milyen a pozíciójuk. A bölcsességfogak elhelyezkedése igen változatos és a fiziológiástól sokszor eltérő. Állhatnak előre- vagy hátrafelé dőlve, vízszintesen, fordított helyzetben, a fogívet követve vagy azon kívül. Gyakori, hogy nem, vagy csak részben törnek át az ínyen, és az is, hogy nincs számukra elegendő hely. A rendellenesen nőtt bölcsességfogakat ajánlatos még időben eltávolítani, amíg nem okoznak problémát a szájban.
Bölcsességfog-eltávolítás
A bölcsességfogak eltávolítása szájsebészeti műtét keretében történik. A beavatkozás előtti és utáni teendők ugyanazok, mint bármilyen egyéb fog kihúzása után.
Gyökércsúcscsonkolás/-rezekció
Az eljárásra a következő esetekben lehet szükség:
- ha a gyökérkezelés valamilyen ok miatt nem kivitelezhető
- ha a konzervatív gyökérkezelés többszöri kísérlet után sem hozott eredményt
- gócbetegség esetén, mert ennél a módszernél kisebb a bakteriális szóródás esélye, mint a konzervatív gyökérkezeléskor
A gyökércsúcsrezekciót helyi érzéstelenítésben végezzük. A műtét során nemcsak a kóros gyökércsúcs körüli szöveteket, de a gyökér csúcsi végét is eltávolítjuk a fog megtartása és a gyökércsúcs körüli terület gyógyulása érdekében.A műtét sikerének alapfeltétele, hogy a gyökércsatornák mindegyikében tökéletesen záró gyökértömés kerüljön. A gyökértömések behelyezése történhet a rezekció előtt vagy az eljárás közben.
Ezt a beavatkozást leginkább a frontfogakon és a kisőrlőkön végezzük, mert a többi fog esetében nehézkesen vagy egyáltalán nem hozzáférhető az érintett terület.
Arra törekszünk, hogy a műtétre a gyulladás nyugalmi fázisában kerüljön sor, mert ilyenkor kisebb a baktériumok szétszórásának az esélye. A bakteriális felülfertőződés megelőzése érdekében először kezeljük a szájüregben lévő szuvas fogakat, felszámoljuk az egyéb gyulladásos folyamatokat.
Amennyiben a gyökér jelentős (1/3-nál nagyobb) részét el kellene távolítanunk, a foghúzást választjuk; ennek oka, hogy a meggyengült foggyökér hosszú távú megmaradása esélytelen lenne.
Fogínyműtétek
Ha a fogíny súlyosan sorvadt, nagymértékben visszahúzódott, előfordul, hogy műtéti beavatkozásra van szükség az elváltozás korrigálásához.
A kisebb mértékű sorvadás zárt küret elvégzésével orvosolható: az íny fogfelszín felé eső gyulladt szöveteit, valamint az íny alatt keletkezett fogkövet is eltávolítjuk. A szakszerűen kezelt fogfelszínre visszatapad az íny.
Mélyebb rétegekbe hatoló gyulladás esetén sebészi úton távolítjuk el a kóros ínyrészt. Esztétikai okok miatt a mosolyzónában elhelyezkedő fogaknál helyreállító beavatkozásra, ínyplasztikára lehet szükség.
Jó tudni!
- A szájsebészeti beavatkozások a legtöbb esetben helyi érzéstelenítésben történnek. A hatékony fájdalomcsillapítóknak és a fejlett technológiáknak köszönhetően az eljárás gyors, precíz és fájdalommentes!
- A beavatkozást követő napokban diszkomfortérzetet, enyhe fájdalmat tapasztalhat, arca kissé felduzzadhat, belilulhat.
- Műtéti beavatkozáskor mindig elmondjuk, hogy az eljárás után felléphetnek utóvérzések, gyulladásos panaszok. A gyakorlatban azonban a gyógyulás az esetek 99%-ban sima, gyors és szövődményektől mentes!
- A szakszerűen kivitelezett, magas színvonalú munkának köszönhetően jelentősen kisebb a kezelés utáni esetleges kellemetlenségek mértéke, jóval gyorsabb és komplikációktól mentes a gyógyulás.
- Hogy mire számítson a beavatkozás során, melyek az esetleges szövődmények, előforduló kellemetlenségek, és mire figyeljen műtét után a gyors gyógyulás érdekében, arról szakembereink a konzultáció során részletesen tájékoztatják!
Szolgáltatás | Ár |
---|---|
Foghúzás fogóval | 29 900 HUF |
Manual tooth extraction | |
Foghúzás emelővel | 39 500 HUF |
Lifting tooth extraction | |
Sebészi fogeltávolítás | 54 500 HUF |
Surgical tooth removal | |
Bölcsességfog-eltávolítás feltárással | 56 700 HUF |
Surgical wisdom tooth removal | |
Resectio 1 fog esetén | 56 000 HUF |
Resection (1 tooth) | |
Resectio (minden további fog) | 40 000 HUF |